How to Make Healthy Meals Cheaper

Updated: Dec 11, 2018



Eating healthy is EXPENSIVE – Salads, fresh produce, eating Organic. Is this statement true? How can we do it sustainably in the long-term?

Well it depends on how you are eating healthy. It will be expensive if you are getting salads daily from a specialty shop near your office. Not to worry though, eating healthy doesn’t always have to mean $15 dollar per serve salads. Let’s look at a few tips on how to keep the health and save some wealth!


So you’ve recently learned that it is bad to always eat foods high in salt, fat, sugar and resolved yourself to eating ‘clean’ by avoiding them. But why do salads and ‘healthy’ Foods COST SO MUCH??

From a business perspective, you could argue that it is simply the economics of demand and supply – as food businesses know that healthy food is in demand, they can charge a higher price, and there will be people willing to pay. There is also a shortage of such health foods, driving up their prices.

But this article is not about the why. Rather, it is about how you can eat in a way that is healthy for you and your wallet. It all comes down to a few simple choices, backed by informed decisions. Here’s what you should consider:

Things to Consider When Buying Your Food:

Decide what you want to eat in advance and stick to it!

  • Impulse is the enemy of your diet. By going on a whim, there is a high chance you will sacrifice whatever you had already prepared to eat. It may be true that you had a stressful day, and you deserve a treat. But you will also feel better knowing that you can enjoy the meal that's already made; saving time and effort. You can always plan your treat for the next day.

Look for the value buys.

  • Fresh food items expiring soon don’t really matter when you are cooking and eating them on the same day. Half price for salad expiring today? Great! You’ve just saved 50% instantly.

  • Raw meat expiring on the same day can last a few more days after it is cooked. Get that discount pack, bulk cook it and store the extra for future meals. Roasted chicken can be easily shredded and added to soups or stir-fries.

  • Bulk buys or offers are great but consider the shelf life. Rice, and other dried goods can keep for a long time but avoid the 5 packs of lettuce for $2.

Don’t overpay for add-ons.

  • Food businesses make more money off certain items than others. $2 to add an egg to a salad? Bring your own hard-boiled egg or choose the tofu for $1 instead.

Buy in bulk.

  • Intelligently; When you get supermarket roast chicken – take it apart when you get home, freeze or fridge the pieces you are not going to use. As with point 2., dried foods can last almost forever when stored in the right conditions.

Split the loot.

  • Have friends who cook too? Go shopping with them and split the bulk buy items. You get to catch up with your friends and save money on your produce. Win-win.

Plan. Execute. Profit.

  • Treat saving money on food spending as an investment in your own financial future. Every dollar you save can be a dollar invested into something else.

  • $10 a day saved on food, times 5 days, times 4 weeks = $200 a month. Invest that into something else, and make your money work for you (pardon my inner Financial planner speaking).


Take The Time to Get Good

It may be tiring at first; as planning, cooking and cleaning does take extra time, energy and effort. But also keep in mind that by planning to eat better and making your own food, you are not only saving money but investing in your future health.

Sure, there is no concrete science that says that eating vegetables guarantees you never get sick. But what we can agree on is that eating a balanced diet is sustainable for your long term health, your wallet, and the environment.

By making your own food, you do not need to factor in the rental of the shop you are eating from, their overheads, and labour costs (or sales tactics).

What you do need to do in exchange, is expend a little bit of effort to know more about what you are eating, planning your meal and preparing it. The best part about this is that like any other skill, it is learnable, and becomes easy once you get used to it.

If you need some help getting inspired, check out my Grain Bowls Made Easy Course – It’s designed with busy people in mind. It has a meal planner that helps you plan your week’s menu, in addition to easy cooking guides, great recipes and tips to speed up your cooking. With Grain Bowls Made Easy – You'll never have to worry about deciding what to eat the coming week again.

P.S. For novice cooks there's even a comprehensive guide on how to get started in the kitchen (with equipment, pantry and grocery essentials for starting a healthy eating lifestyle)!

To find out more, click here on the image below.


Like this article? Subscribe to the mailing list for updates, and let us know what you think in the comments below!

#healthyeating #savemoney #mealprep

©2018 by Inspirecookeat